MBeeM - pasieka



O produktach pszczelich


Nasze produkty



Odkłady i rodziny - oferta


Galeria


Kontakt





Nalewka z propolisu


Składniki:
- kit pszczeli
- spirytus nalewkowy najlepiej 75%
Kit pszczeli oczyszczony z większych zanieczyszczeń należy zalać spirytusem 75% w szczelnym pojemniku z ciemnego szkła i odstawić na co najmniej cztery tygodnie w zaciemnione miejsce w temperaturze pokojowej, codziennie wstrząsając naczyniem dla lepszego uwolniemia cennych substancji. Po upływie czterech do sześciu tygodni nalewkę należy przefiltrować i wstawić do lodówki na co najmniej 48 godzin. Następnie trzeba ją ponownie przefiltrować a otrzymany ekstrakt przelać do butelek z ciemnego szkła, następnie przechowywać z dala od światła słonecznego.
Zastosowanie:
 Nalewkę z propolisu można wykorzystać na wiele sposobów. Kilka kropel doustnie rano wpłynie na dobrą kondycję fizyczną, będzie zapobiegać infekcjom wirusowym, wzmocni układ odpornościowy, będzie też zapobiegać chorobom układu oddechowego. Trzeba tylko pamiętać, by propolis wymieszać z łyżeczką miodu lub nakropić na kromkę chleba. Gdy doda się go do napojów, wiele cennych substancji osadzi się na ściankach szklanki przez co jego dobroczynne działanie zostanie znacznie zubożone. Podawany w ten sposób sprawdza się w leczeniu bólów mięśniowych wywołanych przez altretyzm, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.  Nalewkę można także stosować zewnętrznie do leczenia otarć czy ran, zwłaszcza trudnogojących się. Nie jest przy tym konieczne zawijanie rany bandażem, gdyż propolis tworzy żywiczną osłonkę która stymuluje regeneracje tkanek i zapobiega wystąpieniu infekcji.
  Nalewka z propolisu śwetnie też leczy wirusa opryszczki pospolitej. Wystarczy smarować codziennie kilkoma kroplami miejsca chorobowo zmienione by złagodzić problem i docelowo zlikwidować dolegliwość.




Propolmel


Składniki:
- jedna część nalewki z propolisu
- siedem części miodu
- dwie części pyłku kwiatowego
Składniki mieszamy ze sobą. Po wymieszaniu preparat jest gotowy do spożycia.
Zastosowanie:
zwalcza stany zapalne żołądka i jelit oraz pomaga przy problemach z prostatą.




Krem na bazie wosku pszczelego i propolisu


Składniki:
- kit pszczeli
- wosk
- lanolina
- masło kakaowe lub inne oleje roślinne
Propolis i wosk rozpuszczamy w kąpieli wodnej a następnie dodajemy pozostałe składniki. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu proporcji 1:10, to znaczy propolisu powino być wagowo tyle, by stanowił jedną dziesiątą względem pozostałych składników.
Zastosowanie:
w leczeniu stanów zapalnych i infekcji skóry. Jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego.




Ekstakt z propolisu


Składniki:
- 400g. propolisu
- 1 litr spirytusu 96%
Mieszamy oba składniki a następnie odparowujemy w kąpieli wodnej, by preparat zgęstniał. Odparowywanie należy kontynułować do momentu, aż otrzymamy krem o dość gęstej konsystencji.
Zastosowanie:
przynosi szybką ulgę zastosowany na opryszczkę, rany i stłuczenia. Może być również stosowany jako środek znieczulający w przypadku bólu zębów.



Olejek propolisowy


Składniki:
- 100ml. oliwy
- 25g. sproszkowanego kitu pszczelego
Oba składniki mieszamy ze sobą.
Zastosowanie:
wykazuje działanie antybakteryjne i zabliźniające przy skaleczeniach. Przyspiesza gojenie głębokich, trudnogojących sie ran oraz oparzeń. Należy go stosować miejscowo, wielokrotnie w ciągu doby.



Krem z propolisem


Składniki:
- wazelina
- nalewka propolisowa (opisana wyżej)
Mieszamy oba składniki w proporcjach 1:20, tak by wazelina miała dwudziestokrotnie więksą masę od extraktu propolisowego. Mieszankę trzeba odparować w kąpieli wodnej, by otrzymać krem o kleistej konsystencji. Ważne przy tym jest utrzymanie umiarkowanej temperatury.
Zastosowanie:
do leczenia oparzeń i owrzodzeń skóry.



Płyn do płukania ust


Składniki:
- 10 kropli nalewki propolisowej
- pół szklanki letniej wody Oba składniki wymieszać.
Zastosowanie:
stosuje się do płukania po umyciu zębów. Ma on działanie odkażające. Jeśli chcemy przygotować płyn o działaniu leczniczym do stosowania w infekcjach górnych dróg oddechowych, można zwiększyć ilość propolisu dodając piętnaście kropel ekstraktu. W porównaniu do innych płynów do płukania ust płyn z propolisem charakteryzuje się tym, że nie trzeba go wypluwać, lecz można go połknąć a wtedy przyniesie nam jeszcze więcej korzyści.



Propolis z dziką różą i jeżówką


Składniki:
- nalewka z propolisu
- nalewka z dzikiej róży
- nalewka z jeżówki
Składniki mieszamy ze sob w jednakowych ilościach.
Zastosowanie:
podawana w ilości 25 - 30 kropli trzy razy dziennie przez około miesiąc zapewnia skuteczną ochronę przed grypą oraz schorzeniami górnych dróg oddechowych.



Kadzidło propolisowe


       Jeżeli będziemy wykorzystywać do przygotowania domowych leków surowy propolis prosto od pszczelarza i pozoztanie nam nieco zanieczyszczonych resztek, możemy je spalić, by wypełnić pomieszczenie bardzo przyjemnym zapachem. Takie kadzidło pozwala lepiej się odprężyć i zrelaksować.